
Double 27QT pullout waste container with full extension slides
LUBAN pullout waste container model A/RV15KD-18CS. Construction: Double 27-quart capacity bins. Finish: Black bins with chrome accents. Slides: Full extension mechanism for complete access. Dimensions: 11-13/16 inches width, 22-1/4 inches depth, 19-1/4 inches height. Designed for base cabinet integration.
Fits 12-inch nominal cabinet openings. Full extension slides support 50+ pounds loaded capacity. Black and chrome resists corrosion in kitchen environments. Double bins separate recyclables and waste. Limits visibility of contents when closed.
| Property | Value |
|---|---|
| Product Code | A/RV15KD-18CS |
| Type | Pullout Waste Container |
| Capacity | Double 27QT |
| Finish | Black & Chrome |
| Slides | Full Extension |
| Width | 11-13/16 in |
| Depth | 22-1/4 in |
| Height | 19-1/4 in |