
Wide LVT plank with attached pad underlayment
Construction: Rigid core luxury vinyl tile (LVT) with Uniclic locking system. Dimensions: 7-1/8in width x 48in length. Total thickness: 6mm including 1.5mm attached IXPE pad. Wear layer: 0.5mm/20mil. Finish: Aluminum oxide UV coating. Core: Stone-polymer composite for impact resistance.
Suitable for on, above, or below grade installations over wood or concrete subfloors. Uniclic floating installation method requires no glue. 20mil wear layer resists scratches in high-traffic areas. Attached pad provides sound reduction and thermal insulation. 100% waterproof core prevents moisture damage.
| Property | Value |
|---|---|
| Width | 7-1/8 inches |
| Length | 48 inches |
| Thickness | 6.0mm |
| Underlayment | 1.5mm IXPE Antimicrobial Acoustic Pad |
| Wear Layer | 0.5mm / 20 mil |
| Finish | Aluminum Oxide UV |
| Installation | Uniclic Click / Floating |
| Coverage per Carton | 23.77 SF |
| Approved Subfloors | Wood or Concrete |
| Install Location | On, Above, or Below Grade |