
Cali Windansea High Tide Bird Rock Ridge Extra Wide Click LVT
Extra wide click LVT with 20mil wear layer
Selected Color: BIRD ROCK RIDGE
Technical Specifications
Extra wide luxury vinyl plank with Uniclic locking system. Dimensions: 8-3/4 inches wide by 72 inches long. Total thickness: 6.0mm including 1.5mm IXPE antimicrobial acoustic underlayment. Wear layer: 0.5mm/20mil. Core: stone-polymer composite (SPC). Finish: aluminum oxide UV coating. 100% waterproof construction prevents moisture damage.[1]
Application & Performance
Suitable for on, above, or below grade installations over wood or concrete subfloors. Click floating installation method requires no glue. 20mil wear layer provides scratch resistance for high-traffic residential and light commercial use. IXPE underlayment reduces sound transmission and adds thermal insulation. Rigid SPC core resists impact and maintains flatness in high-moisture environments.[1]
Specifications
Detailed Specifications & Suitability
| Property | Value |
|---|---|
| Material | Luxury Vinyl Tile (LVT) |
| Width | 8-3/4 inches |
| Length | 72 inches |
| Thickness | 6.0mm |
| Underlayment | 1.5mm IXPE Antimicrobial Acoustic |
| Wear Layer | 0.5mm / 20mil |
| Finish | Aluminum Oxide UV |
| Installation | Click / Floating (Uniclic) |
| Core | SPC Rigid Core |
| Coverage per Box | 26.22 SF |