
CALI BAMBOO
Windansea High Tide Breakers Beach - Extra Wide Click LVT
Extra wide click LVT with 20mil wear layer
SKU: 7904521100-CALILVT1054-1068491
Selected Color: BREAKERS BEACH
waterproofhigh-trafficscratch-resistantluxury-vinyl-plankrigid-corewide-plank
Technical Specifications
Extra wide luxury vinyl tile plank. Dimensions: 8-3/4in width x 72in length. Total thickness: 6.0mm. Wear layer: 0.5mm/20mil. Underlayment: 1.5mm IXPE antimicrobial acoustic. Finish: aluminum oxide UV coating. Core: stone-polymer composite. Locking system: uniclic drop and lock. Coverage per box: 24.16 sqft.
Application & Performance
Suitable for on, above, or below grade installations over wood or concrete subfloors. Uniclic floating installation method. 20mil wear layer resists scratches in high-traffic areas. SPC core provides impact resistance and 100% waterproof performance. IXPE underlayment reduces sound transmission. Aluminum oxide finish enhances abrasion resistance.
$86.26/sqft$129.37-33%
Always free deliveryWithout minimum shipping cost
Installation Complexity25 / 100Professional Recommended
Specifications
MaterialSPC Luxury Vinyl Tile
Width8-3/4in (9.06in nominal)
Length72in
Thickness6.0mm
Wear Layer0.5mm / 20mil
Underlayment1.5mm IXPE Antimicrobial Acoustic
FinishAluminum Oxide UV
Locking SystemUniclic Drop & Lock
Coverage per Box24.16 sqft
InstallationFloating Click over Wood/Concrete
sku7904521100-CALILVT1054-1068491
brandCALI BAMBOO
Detailed Specifications & Suitability
| Property | Value |
|---|---|
| Material | SPC Luxury Vinyl Tile |
| Width | 8-3/4in (9.06in nominal) |
| Length | 72in |
| Thickness | 6.0mm |
| Wear Layer | 0.5mm / 20mil |
| Underlayment | 1.5mm IXPE Antimicrobial Acoustic |
| Finish | Aluminum Oxide UV |
| Locking System | Uniclic Drop & Lock |
| Coverage per Box | 24.16 sqft |
| Installation | Floating Click over Wood/Concrete |
Always free deliveryWithout minimum shipping cost
Installation Complexity25 / 100Professional Recommended
$86.26/sqft
$129.37-33%