
CALI BAMBOO
Windansea High Tide Classic Acacia Extra Wide Click LVT
Extra wide click luxury vinyl plank
SKU: 7904520200-CALILVT1084-1068521
Selected Color: CLASSIC ACACIA
waterproofhigh-trafficluxury-vinyl-plankrigid-corewide-plank
Technical Specifications
Extra wide luxury vinyl tile with click locking system. Dimensions: 8-3/4in width x 72in length. Thickness: 6.0mm including 1.5mm IXPE antimicrobial acoustic underlayment. Wear layer: 0.5mm/20mil. Finish: aluminum oxide UV cured. Construction: rigid core LVT with uniclic or drop-lock profile. Coverage per carton: 26.22 sq ft.
Application & Performance
Suitable for on, above, or below grade installations over wood or concrete subfloors. Click floating installation method requires no glue. 20mil wear layer provides scratch resistance for high-traffic residential use. IXPE underlayment offers acoustic dampening and antimicrobial properties. Aluminum oxide finish resists fading from UV exposure. Not for glue-down applications.
$86.26/sqft$129.37-33%
Always free deliveryWithout minimum shipping cost
Installation Complexity25 / 100Professional Recommended
Specifications
MaterialLuxury Vinyl Tile (LVT)
Width8-3/4 inches
Length72 inches
Thickness6.0mm
Underlayment1.5mm IXPE Antimicrobial Acoustic
Wear Layer0.5mm / 20mil
FinishAluminum Oxide UV
InstallationClick / Floating (Uniclic or Drop & Lock)
Coverage26.22 sq ft per carton
Approved SubfloorsWood or Concrete
Install LocationOn, Above, or Below Grade
sku7904520200-CALILVT1084-1068521
brandCALI BAMBOO
Detailed Specifications & Suitability
| Property | Value |
|---|---|
| Material | Luxury Vinyl Tile (LVT) |
| Width | 8-3/4 inches |
| Length | 72 inches |
| Thickness | 6.0mm |
| Underlayment | 1.5mm IXPE Antimicrobial Acoustic |
| Wear Layer | 0.5mm / 20mil |
| Finish | Aluminum Oxide UV |
| Installation | Click / Floating (Uniclic or Drop & Lock) |
| Coverage | 26.22 sq ft per carton |
| Approved Subfloors | Wood or Concrete |
| Install Location | On, Above, or Below Grade |
Always free deliveryWithout minimum shipping cost
Installation Complexity25 / 100Professional Recommended
$86.26/sqft
$129.37-33%