
Extra wide click luxury vinyl plank, South Seas Oak
Extra wide luxury vinyl tile with click locking system. Dimensions: 8-3/4 inches wide by 72 inches long. Total thickness: 6.0mm including 1.5mm IXPE antimicrobial acoustic underlayment. Wear layer: 0.5mm/20mil. Finish: aluminum oxide UV coating. Construction: rigid core LVT with Uniclic or drop & lock mechanism. Coverage per carton: approximately 26.22 sq ft.
Suitable for on, above, or below grade installations over wood or concrete subfloors. Floating click installation method. 20mil wear layer provides scratch resistance for high-traffic residential and light commercial use. IXPE underlayment offers acoustic dampening and antimicrobial properties. 100% waterproof core prevents moisture damage. Aluminum oxide UV finish resists fading and staining.
| Property | Value |
|---|---|
| Material | Luxury Vinyl Plank (LVT) |
| Width | 8-3/4 inches |
| Length | 72 inches |
| Thickness | 6.0mm |
| Underlayment | 1.5mm IXPE Antimicrobial Acoustic |
| Wear Layer | 0.5mm / 20mil |
| Finish | Aluminum Oxide UV |
| Installation | Click Locking (Uniclic / Drop & Lock) |
| Coverage | 26.22 SF per carton |
| Subfloor | Wood or Concrete |
| Grade Levels | On, Above, Below Grade |