
CALI BAMBOO
CALI Windansea Low Tide Rockaway Oak Wide Click LVT
Wide click LVT with 20mil wear layer
SKU: 7904512200-CALILVT806-953332
Selected Color: ROCKAWAY OAK
waterproofhigh-trafficluxury-vinyl-plankrigid-corewide-plank
Technical Specifications
Construction: Rigid core luxury vinyl plank with Uniclic locking system. Dimensions: 7-1/4in width x 48in length. Thickness: 6.0mm total including 1.5mm IXPE antimicrobial acoustic underlayment. Wear layer: 0.5mm/20mil. Finish: Aluminum oxide UV coating. Coverage per carton: 24.03 sq ft. Visual: Oak wood pattern in Rockaway Oak color.
Application & Performance
Suitable for on, above, or below grade installations over wood or concrete subfloors. Uniclic floating installation method requires no glue. 20mil wear layer provides abrasion resistance for residential high-traffic areas. 1.5mm IXPE underlayment offers sound reduction and moisture protection. Aluminum oxide UV finish resists fading and scratches.
$73.05/sqft$109.41-33%
Always free deliveryWithout minimum shipping cost
Installation Complexity35 / 100Professional Recommended
Specifications
MaterialRigid Core LVT
Width7-1/4 inches
Length48 inches
Thickness6.0mm
Underlayment1.5mm IXPE Antimicrobial Acoustic
Wear Layer0.5mm / 20 mil
Coverage24.03 SF per carton
FinishAluminum Oxide UV
InstallationUniclic Click Floating
SKU7904512200-CALILVT806-953332
brandCALI BAMBOO
Detailed Specifications & Suitability
| Property | Value |
|---|---|
| Material | Rigid Core LVT |
| Width | 7-1/4 inches |
| Length | 48 inches |
| Thickness | 6.0mm |
| Underlayment | 1.5mm IXPE Antimicrobial Acoustic |
| Wear Layer | 0.5mm / 20 mil |
| Coverage | 24.03 SF per carton |
| Finish | Aluminum Oxide UV |
| Installation | Uniclic Click Floating |
| SKU | 7904512200-CALILVT806-953332 |
Always free deliveryWithout minimum shipping cost
Installation Complexity35 / 100Professional Recommended
$73.05/sqft
$109.41-33%