
T&A SUPPLY COMPANY, INC.
Catalyst RC Clic Plank 7in x 48in - lvt
Rigid core LVT plank with clic locking
SKU: RCRC0205-1186128
Selected Color: COLLINS
waterproofluxury-vinyl-plankrigid-corehigh-trafficscratch-resistant
Technical Specifications
7in x 48in luxury vinyl plank. Rigid core construction with 6mm total thickness. 20mil (0.5mm) wear layer. Attached 1.5mm IXPE antimicrobial acoustic underlayment. Uniclic locking system. Aluminum oxide UV finish. Stone-polymer composite core.
$39.39/sqft$75.37-48%
Always free deliveryWithout minimum shipping cost
Installation Complexity25 / 100Professional Recommended
Specifications
Width7 inches
Length48 inches
Thickness6.0 mm
Wear Layer0.5 mm / 20 mil
Underlayment1.5 mm IXPE Antimicrobial Acoustic
FinishAluminum Oxide UV
InstallationUniclic (Click/Floating)
Coverage per Box26.26 SF
Approved SubfloorsWood or Concrete
Install LocationsOn, Above, or Below Grade
skuRCRC0205-1186128
brandT&A SUPPLY COMPANY, INC.
Detailed Specifications & Suitability
| Property | Value |
|---|---|
| Width | 7 inches |
| Length | 48 inches |
| Thickness | 6.0 mm |
| Wear Layer | 0.5 mm / 20 mil |
| Underlayment | 1.5 mm IXPE Antimicrobial Acoustic |
| Finish | Aluminum Oxide UV |
| Installation | Uniclic (Click/Floating) |
| Coverage per Box | 26.26 SF |
| Approved Subfloors | Wood or Concrete |
| Install Locations | On, Above, or Below Grade |
Always free deliveryWithout minimum shipping cost
Installation Complexity25 / 100Professional Recommended
$39.39/sqft
$75.37-48%