
Citadel Plus Rigid Core Plank - lvt
Rigid core LVP 9x60 inches 12 colors
Selected Color: SAND
Technical Specifications
Rigid core luxury vinyl plank construction. SPC stone-polymer composite core. 20mil (0.5mm) wear layer with aluminum oxide UV finish. Total thickness 6.0mm including 1.5mm IXPE antimicrobial acoustic attached underlayment. Plank dimensions: 9 inches wide by 60 inches long. Uniclic drop-lock floating installation system. 100% waterproof core resists moisture penetration.
Application & Performance
Suitable for on, above, or below grade installations over wood or concrete subfloors. IXPE underlayment provides acoustic dampening and antimicrobial protection. 20mil wear layer withstands high-traffic residential and light commercial use. SPC core delivers impact resistance and dimensional stability in moisture-prone areas. Click-lock system enables floating installation without adhesives.
Specifications
Detailed Specifications & Suitability
| Property | Value |
|---|---|
| Product Type | Rigid Core Luxury Vinyl Plank |
| Width | 9 inches |
| Length | 60 inches |
| Total Thickness | 6.0mm |
| Wear Layer | 20mil (0.5mm) |
| Underlayment | 1.5mm IXPE Antimicrobial Acoustic |
| Finish | Aluminum Oxide UV |
| Installation | Uniclic Click Floating |
| Coverage per Carton | 18.96 sq ft |
| Subfloor | Wood or Concrete |
| Waterproof | 100% |
| Colors Available | 12 |