METROPOLITAN HARDWOOD
METROPOLITAN HARDWOOD EVOKE ARCHWAYS HOPETON OAK 0.3125IN 7.5IN 48IN
Thin oak visual tile 0.3125in thick
SKU: 47032-1093506
Selected Color: HOPETON
floor-tilewall-tilelarge-formatrectified-edgemodern
Technical Specifications
Oak visual printed surface on 0.3125in thick tile body. Dimensions: 7.5in width by 48in length. Unit coverage: 20.39 SF. Construction suited for thin profile applications. SKU: 47032-1093506. Variant color: Hopeton.
Application & Performance
Suitable for interior floor and wall installations due to 0.3125in thickness. Thin format allows use in tight spaces or over existing surfaces. Provides oak appearance in tile format. Coverage efficiency: 20.39 SF per unit. Limitations: Verify subfloor flatness for thin installs.
Application Suitability
5/5
floor4/5
wall2/5
shower3/5
kitchen Backsplash4/5
accent$62.80
Always free deliveryWithout minimum shipping cost
Installation Complexity45 / 100Professional Recommended
Specifications
Thickness0.3125in
Width7.5in
Length48in
Coverage per unit20.39 SF
SKU47032-1093506
Color variantHopeton
BrandMETROPOLITAN HARDWOOD
Detailed Specifications & Suitability
| Property | Value |
|---|---|
| Thickness | 0.3125in |
| Width | 7.5in |
| Length | 48in |
| Coverage per unit | 20.39 SF |
| SKU | 47032-1093506 |
| Color variant | Hopeton |
| Brand | METROPOLITAN HARDWOOD |
Application Suitability
5/5
floor4/5
wall2/5
shower3/5
kitchenBacksplash4/5
accentAlways free deliveryWithout minimum shipping cost
Installation Complexity45 / 100Professional Recommended
$62.80