METROPOLITAN HARDWOOD
METROPOLITAN HARDWOOD EVOKE MONTANE TRAIL HEARST P OAK 8MM 7.5IN 48IN
8mm oak finish flooring planks 7.5in x 48in
SKU: 40338-1024395
Selected Color: HEARST P
floor-tilelarge-formatmodern
Technical Specifications
Plank dimensions: 7.5 inches wide by 48 inches long. Thickness: 8mm. Coverage per carton: 20.39 square feet. Construction: rigid core laminate with oak visual in Hearst P colorway. SKU: 40338-1024395.
Application & Performance
Suitable for interior floor applications over level subfloors. 8mm thickness supports foot traffic in residential and light commercial settings. Oak finish provides wood visual consistency. Packaged in 20.39 SF cartons for standard coverage calculations.
Application Suitability
5/5
floor0/5
wall0/5
shower0/5
kitchen Backsplash2/5
accent$55.05
Always free deliveryWithout minimum shipping cost
Installation Complexity40 / 100Professional Recommended
Specifications
BrandMETROPOLITAN HARDWOOD
Thickness8mm
Plank Width7.5in
Plank Length48in
Coverage per Carton20.39 SF
ColorHEARST P
FinishOak
SKU40338-1024395
Detailed Specifications & Suitability
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | METROPOLITAN HARDWOOD |
| Thickness | 8mm |
| Plank Width | 7.5in |
| Plank Length | 48in |
| Coverage per Carton | 20.39 SF |
| Color | HEARST P |
| Finish | Oak |
| SKU | 40338-1024395 |
Application Suitability
5/5
floor0/5
wall0/5
shower0/5
kitchenBacksplash2/5
accentAlways free deliveryWithout minimum shipping cost
Installation Complexity40 / 100Professional Recommended
$55.05