METROPOLITAN HARDWOOD
METROPOLITAN HARDWOOD EVOKE RIVERS AMUR OAK 12MM 7.5IN 48IN
12mm Amur Oak tile 7.5in x 48in
SKU: 47025-1025203
Selected Color: AMUR
large-formatfloor-tilemodern
Technical Specifications
12mm thick tile plank. Dimensions: 7.5in width by 48in length. Color: Amur Oak. Coverage per unit: 20.39 SF. Construction based on rigid core tile format typical for 12mm products. Variant SKU: 2147025-47025-1025203.
Application & Performance
Suitable for interior floor applications due to 12mm thickness providing impact resistance. 7.5in x 48in size fits residential and light commercial flooring. Large format reduces seams. Performance data limited; standard tile prep required.
Application Suitability
5/5
floor0/5
wall0/5
shower0/5
kitchen Backsplash2/5
accent$72.79
Always free deliveryWithout minimum shipping cost
Installation Complexity50 / 100Professional Recommended
Specifications
Thickness12mm
Width7.5in
Length48in
ColorAmur Oak
Coverage20.39 SF
SKU47025-1025203
Variant SKU2147025-47025-1025203
Price72.79
List Price94.61
brandMETROPOLITAN HARDWOOD
Detailed Specifications & Suitability
| Property | Value |
|---|---|
| Thickness | 12mm |
| Width | 7.5in |
| Length | 48in |
| Color | Amur Oak |
| Coverage | 20.39 SF |
| SKU | 47025-1025203 |
| Variant SKU | 2147025-47025-1025203 |
| Price | 72.79 |
| List Price | 94.61 |
Application Suitability
5/5
floor0/5
wall0/5
shower0/5
kitchenBacksplash2/5
accentAlways free deliveryWithout minimum shipping cost
Installation Complexity50 / 100Professional Recommended
$72.79