
METROPOLITAN HARDWOOD
METROPOLITAN HARDWOOD EVOKE SUMMIT PEYTON OAK SPC 0.25IN 7IN 60IN
SPC core flooring tile, 0.25in thick, 7x60in planks
SKU: 43232-1067855
Selected Color: PEYTON
floor-tilelarge-formatmodern
Technical Specifications
Stone-polymer composite (SPC) core construction. 0.25-inch total thickness. Plank dimensions: 7 inches wide by 60 inches long. Peyton Oak visual with printed laminate surface. Rigid core provides impact resistance and dimensional stability. 100% waterproof material composition prevents moisture absorption.
Application & Performance
Suitable for interior floor applications over level subfloors. SPC core resists impacts and supports heavy foot traffic. Waterproof properties prevent swelling in high-moisture areas like bathrooms and kitchens. Click-lock installation system requires minimal adhesive. Limitations: Not for exterior or direct outdoor exposure.
Application Suitability
5/5
floor0/5
wall4/5
shower0/5
kitchen Backsplash1/5
accent$97.94
Always free deliveryWithout minimum shipping cost
Installation Complexity35 / 100Professional Recommended
Specifications
MaterialSPC (Stone Polymer Composite)
Thickness0.25in
Plank Width7in
Plank Length60in
ColorPeyton Oak
Coverage per Carton23.43 SF
BrandMETROPOLITAN HARDWOOD
sku43232-1067855
Detailed Specifications & Suitability
| Property | Value |
|---|---|
| Material | SPC (Stone Polymer Composite) |
| Thickness | 0.25in |
| Plank Width | 7in |
| Plank Length | 60in |
| Color | Peyton Oak |
| Coverage per Carton | 23.43 SF |
| Brand | METROPOLITAN HARDWOOD |
Application Suitability
5/5
floor0/5
wall4/5
shower0/5
kitchenBacksplash1/5
accentAlways free deliveryWithout minimum shipping cost
Installation Complexity35 / 100Professional Recommended
$97.94