
AHF PRODUCTS
Hearthstone Series LVT - 16x16 - 20mil Wear Layer - lvt
16x16 LVT tile with 20mil wear layer
SKU: 201DH161-ROBLVT139-1184486
Selected Color: STONE COTTAGE
waterproofhigh-trafficscratch-resistantrigid-coreluxury-vinyl-plank
Technical Specifications
16x16 inch luxury vinyl tile. Construction includes 0.5mm/20mil wear layer over 6mm total thickness core. Attached 1.5mm IXPE antimicrobial acoustic underlayment. Surface finish: aluminum oxide UV coating. Locking system: Uniclic click mechanism. Core composition: stone-polymer composite for stability.
$94.58/sqft$141.77-33%
Always free deliveryWithout minimum shipping cost
Installation Complexity35 / 100Professional Recommended
Specifications
Format16x16 inches
Wear Layer0.5mm / 20mil
Total Thickness6.0mm
Underlayment1.5mm IXPE Antimicrobial Acoustic
FinishAluminum Oxide UV
InstallationUniclic Click / Floating
Coverage per Carton24.89 SF
SubfloorsWood or Concrete
ApplicationsOn, Above, Below Grade
sku201DH161-ROBLVT139-1184486
brandAHF PRODUCTS
Detailed Specifications & Suitability
| Property | Value |
|---|---|
| Format | 16x16 inches |
| Wear Layer | 0.5mm / 20mil |
| Total Thickness | 6.0mm |
| Underlayment | 1.5mm IXPE Antimicrobial Acoustic |
| Finish | Aluminum Oxide UV |
| Installation | Uniclic Click / Floating |
| Coverage per Carton | 24.89 SF |
| Subfloors | Wood or Concrete |
| Applications | On, Above, Below Grade |
Always free deliveryWithout minimum shipping cost
Installation Complexity35 / 100Professional Recommended
$94.58/sqft
$141.77-33%