METROPOLITAN HARDWOOD
METROPOLITAN HARDWOOD KENTWOOD WEEKEND WINE CELLAR OAK ENGINEERED 0.625IN 8.625IN 86IN
Engineered oak flooring 0.625in thick
SKU: 32213-1025175
Selected Color: WINE CELLAR
floor-tiletraditionalrectified-edge
Technical Specifications
Engineered construction with oak top layer over multi-layer plywood core. Thickness: 0.625 inches. Width: 8.625 inches. Length: 86 inches. Wine Cellar finish on oak veneer. Tongue-and-groove edges for glue-down or nail-down installation.
Application Suitability
5/5
floor0/5
wall0/5
shower0/5
kitchen Backsplash1/5
accent$224.81
Always free deliveryWithout minimum shipping cost
Installation Complexity55 / 100Professional Recommended
Specifications
MaterialEngineered Oak
Thickness0.625in
Width8.625in
Length86in
ColorWine Cellar
Coverage26.05 SF
BrandMETROPOLITAN HARDWOOD
sku32213-1025175
Detailed Specifications & Suitability
| Property | Value |
|---|---|
| Material | Engineered Oak |
| Thickness | 0.625in |
| Width | 8.625in |
| Length | 86in |
| Color | Wine Cellar |
| Coverage | 26.05 SF |
| Brand | METROPOLITAN HARDWOOD |
Application Suitability
5/5
floor0/5
wall0/5
shower0/5
kitchenBacksplash1/5
accentAlways free deliveryWithout minimum shipping cost
Installation Complexity55 / 100Professional Recommended
$224.81