
REALTA SPC Granite Stone 12x24in Rigid Core LVT - lvt
SPC rigid core LVT tile 12x24in format
Selected Color: RSR101 GRANITE STONE - 443308
Technical Specifications
REALTA SPC uses stone-polymer composite core for dimensional stability. Total thickness 6.0mm including 1.5mm IXPE antimicrobial acoustic underlayment. 20mil (0.5mm) wear layer with aluminum oxide UV finish. Tile format 12in x 24in. Uniclic locking system enables floating installation over wood or concrete subfloors. Carton coverage 24.03 sq ft.[1]
Application & Performance
Suitable for on, above, or below grade installations over wood or concrete subfloors. 100% waterproof construction resists moisture-induced failure. 20mil wear layer supports high-traffic residential and light commercial use. IXPE underlayment provides sound reduction and thermal insulation. Aluminum oxide finish resists scratches and UV fading. Uniclic system allows installation without adhesives.[1]
Specifications
Detailed Specifications & Suitability
| Property | Value |
|---|---|
| Material | SPC Rigid Core LVT |
| Size | 12in x 24in |
| Thickness | 6.0mm |
| Underlayment | 1.5mm IXPE Antimicrobial Acoustic |
| Wear Layer | 0.5mm / 20mil |
| Finish | Aluminum Oxide UV |
| Coverage per Carton | 24.03 sq ft |
| Installation | Uniclic Locking Floating |
| Subfloors | Wood or Concrete |
| SKU | RSP-805820 |