Z COLLECTION
Bianco Carrara Honed 12x24 Porcelain Tile - tile
Honed porcelain tile in 12x24 format
SKU: ZCOL128-189229
Selected Color: BIANCO CARRARA
porcelainlarge-formatfloor-tilewall-tilerectified-edge
Technical Specifications
Porcelain body with low water absorption <0.5%. Honed matte surface reduces light reflection. Dimensions 12x24 inches (30x60 cm). Typical thickness 8-10mm. Manufactured via high-pressure pressing and firing at 1200-1300°C. Rectified edges for minimal grout joints. PEI abrasion rating 3-4 for moderate traffic.
Application & Performance
Suitable for interior floors and walls in residential and light commercial settings. Honed finish provides slip resistance with coefficient of friction >0.42 wet. Frost resistant for exterior covered areas. Low water absorption prevents moisture damage. Not recommended for heavy industrial traffic or freeze-thaw exteriors.
Application Suitability
5/5
floor5/5
wall4/5
shower5/5
kitchen Backsplash4/5
accent$35.50
Always free deliveryWithout minimum shipping cost
Installation Complexity55 / 100Professional Recommended
Specifications
MaterialPorcelain
FinishHoned Matte
Size12x24 in (30x60 cm)
Thickness8-10 mm
Water Absorption<0.5%
PEI Rating3-4
Edge TypeRectified
Frost ResistanceYes
Grout Joint1/16 - 1/8 in
skuZCOL128-189229
brandZ COLLECTION
Detailed Specifications & Suitability
| Property | Value |
|---|---|
| Material | Porcelain |
| Finish | Honed Matte |
| Size | 12x24 in (30x60 cm) |
| Thickness | 8-10 mm |
| Water Absorption | <0.5% |
| PEI Rating | 3-4 |
| Edge Type | Rectified |
| Frost Resistance | Yes |
| Grout Joint | 1/16 - 1/8 in |
Application Suitability
5/5
floor5/5
wall4/5
shower5/5
kitchenBacksplash4/5
accentAlways free deliveryWithout minimum shipping cost
Installation Complexity55 / 100Professional Recommended
$35.50